SajtóPress

Bérces Edit, Unix TSE / Zalatrialon, világbajnok, világcsúcstartó

Spuri Triatlon- és Futómagazin ― Korányi Balázs ― 2008. szeptember

A kezdet: Több első ultra teljesítményem volt. Mindegyik másképp volt első és jelentős. A legelső pont 20 éve. Teljesen spontán felindulásból, egy tanévnyitó miatt lefutottam a Zalaegerszeg-Nagykanizsa távot. Ez közel 50 kilométer volt. Aztán 1993-ban Kaliforniában a Trans America első, 50 mérföldes szakaszát futottam le. Szintén meghatározó volt az első Ironman teljesítésem 1997-ben. Az első, amiben már határozott felkészülés volt, az az 1997-es Fertő tó kör és a Bécs-Budapest. Metafizikai értelemben azonban az igazi ultrafutás kb 20 órányi alvás nélküli folyamatos futásnál kezdodik. De Nagykanizsára futás közben született meg bennem a vágy, hogy kifussak a világból.

Felkészülés: Ez egy hosszú belső lappangási folyamat, aminek az eredményeként kifakad a vágy egy konkrét versenynek, távnak vagy szakasznak a teljesítésére. Én nem a távból vagy a versenytípusból indulnék ki, hanem a lelki rátermettségből és érettségből. A teljesítés sikerére vagyunk éhesek és nem a próbálkozásra. A versenyre viszont teljesen soha sem lehetünk felkészülve.

Hibák: Az egyik hiba, hogy éretlenül áll neki egy futó. Nem hiszek a próbálkozásban, abban, hogy kipróbálom sikerül-e célba érnem. Az Ironman-re sem azért álltam oda, mert kíváncsi voltam, hogy meg tudom-e csinálni. Kell egy lelki, szellemi és fizikai érettség ehhez a sporthoz. Materialista szemléletből nézve hiba nem kipróbált, új felszerelésben versenyezni. Ugyanakkor a másik véglet sem jó. Az első Fertő tó körömet lyukas zokniban futottam...

Jó verseny: Szükséges az olyan környezet, ami elősegíti a legjobb eredményt, a teljesítőképességet inspirálja. Én elsősorban bajnokságokban és csúcsokban gondolkozom, és így például egy 100km-es világbajnoksághoz nem illik kátyúkkal és kemény emelkedőkkel tűzdelt pályát kiválasztani. Szükséges még a pontos és hiteles pályakijelölés, a jól futható pályafelület, mind szélességben, mind minőségében. Ha valaki olyan ultrásan lustán és laposan fut mint én, akkor számít, hogy vannak-e kátyúk vagy fekvőrendőrök. Szükséges még a szavát álló, megbízható versenyrendező, valamint a versenyzők folyamatos tájékoztatása a verseny alatt a verseny állásáról.

Frissítő: Nemcsak kenyérrel él az ember, hanem minden ígével, a mely Istennek szájából származik. (Máté 4: 4) Egyébként magyar alma , meggyszörp és görög halva.