"A feltámadás reményének sportja"


Zalaegerszegi 7 Nap ― Fodor Tamás ― 2002. május 16.

Beszélgetés Bérces Edit ultramaratonistával

Nagyszerű eredményt ért el a közelmúltban Bérces Edit, a Zalatriatlon ultramaratonistája. A Franciaországi Surgeresben megrendezett 48 órás versenyen 367,638 megtett kilométerrel megnyerte a nők versenyét, eközben a 200 kilométeres távot 19 óra 30 perc 55 másodperc alatt tette meg, ami új világcsúcs.

Miért éppen az ultramaratoni futást választotta?

Talán azért, mert az elindulás mindig nehezemre esik, a hosszútávfutásban pedig egy rajttal nagyot lehet teljesíteni.

Mennyire tartanak össze az ultramaratoni futók?

Van lehetőség a barátkozásra, bár leginkább csak hátulról látjuk versenytársainkat. Surgeresben is több alkalommal segítettük egymást tanácsokkal, illetve felszereléssel.

Mi az ilyen hosszútávfutó-versenyeknek a lényege?

Az ultramaratoni futás nem matematika. Bár sok mindent ki lehet számolni, rengeteg múlik a fizikai erőnléten túl a versenyző lelki erején és önismeretén. Igazából nem is lehet elmagyarázni, el kell menni és végigcsinálni. A franciaországi verseny annyiban volt rendkívüli, hogy negyvennyolc órás versenyen még nem indultam. A verseny közben bármikor lehet szünetet tartani, hogy az ember egyen, igyon, a leggazdaságosabb azonban az, ha ezeket menet közben oldja meg.

Nagyon nehéz lehet a megállás után az újraindulás.

Így van, lelkileg is, de fizikailag is. Ez utóbbit befolyásolja az időjárás meg a napszak is, hiszen éjszaka, vagy hideg időben hamarabb kihűlnek az izmok. Lehetőleg kerülni kell a megállásokat, de ha a szervezet nem bírja már a terhelést, akkor muszáj pihenőt tartani. Érdekesség még, hogy a pályaversenyeken hatóránként irányváltás van..

Miért?

Egyrészt ennek pszichikai okai vannak, másrészt meg hogy ne egy oldalára kopjon meg az ember.

Milyen edzésekkel készül a versenyekre?

Naponta kétszer futok, átlagosan másfél órát, persze ebből hétvégén könnyen lehet egyszer hat óra is. Kiegészítő sportként úszom, kerékpározom.

Hol szokott edzeni?

Ha pályaversenyre készülök, akkor a Sportcentrum pályáján, ha országúti versenyre, akkor általában az Alsóerdőn vagy a 25 kilométeres teskándi körömön futok.

Mennyire népszerű sport Egerszegen az ultramaratoni futás?

Az egerszegiek nagyon szerencsések, hiszen rengeteg kiváló hosszútávfutó él a városban. Egyébként július huszadikán lesz a városban egy olyan verseny, amelyen bárki elindulhat, aki úgy érzi, hogy bizonyítani szeretne önmagának. A táv ötven, illetve száz kilométer lesz, a hosszabb távot négyfős váltóval is meg lehet majd tenni.

A számviteli főiskolán tanít. Hogyan tudja összeegyeztetni a munkát és a sportot?

Az időzavar miatt olykor nem könnyű, bár szerintem remekül kiegészítik egymást, futás közben például remekül ki lehet gondolni a zárthelyi dolgozat kérdéseit. A munkahelyemtől, a kollégáimtól egyébként nagy erkölcsi támogatást is kapok.

Meg lehet fogalmazni azt, hogy miért szép ez a sport?

Az ultramaratoni futás a feltámadás reményének a sportja. A verseny nagyon hosszú ideig tart, közben rengetegszer meghal egy kicsit az ember, de mindig benne van a talpraállás reménye, hogy aztán eljussunk a célig. Másrészt a versenyek után előfordul, hogy az ember hetekig kényszerpihenőre szorul, de aztán rendbe jön, és folytatja tovább.